دانستنیها

تزریق چربی

تزریق چربی دایان

تزریق چربی

 

چربی بدن مواد پرکننده ی بافت نرم بسیار خوبی را ایجاد می کند .تزریق چربی فرایند جراحی است که طی آن چربی از یک ناحیه بدن به ناحیه دیگر منتقل می شود .هدف جراحی بهبود یا افزایش ناحیه ای است که چربی در آن تزریق می شود.تزریق چربی دائمی نیست و ممکن است به یک برنامه ی نگهداری موثر نیاز داشته باشد.

 

پیش زمینه ی تزریق چربی

 

از دهه ی ۱۹۹۰ جراحان پلاستیک به طور قابل اعتمادی از پیوند چربی به عنوان راهی برای بهبود ظاهر زیبایی صورت ،سینه ،دست ها ، پاها و باسن استفاده کرده اند . با این حال اخیرا پزشکان فواید درمانی تزریق چربی را در بهبود زخم ها و اسکار ها و همچنین توانایی چربی در ترمیم آسیب به بافت سینه پس از پرتو درمانی را ثبت کرده اند .

 

تاریخچه ی تزریق چربی

 

اولین روش تزریق چربی به اواخر قرن نوزدهم سال ۱۸۹۳ بر می گردد ، زمانی که یک جراح پلاستیک آلمانی ،گوستاو نوبر ، چربی را از ناحیه ی بازو به ناحیه ی چشمی (چشم) برای اصلاح اسکار های ایجاد شده از استئومیلیت (عفونت استخوان ) منتقل کرد .

تنها دوسال بعد ،در سال ۱۸۹۵ دکتر ویکتور چرنی (۱۸۴۲-۱۹۱۶)لیپوم را به پستان منتقل کرد تا تقارن را به دنبال ماستکتومی یک طرفه ایجاد کند .با این حال تزریق چربی در طی ۱۰۰ سال آینده به دلیل عوارض زیادی که به طور معمول با این روش همراه بود ، در پذیرش مشکل داشت .

تکنیک های لیپوساکشن مدرن هنوز توسعه یا استاندارد نشده بودند و چربی استخراج شده عموما از کیفیت ناسازگاری برخوردار بود که نتایج ضعیفی به همراه داشت .

در دهه ۱۹۹۰ دکتر سیدنی کلمن جراح پلاستیک شهر نیویورک شروع به انتشار مقاله ای کرد که در آن تکنیک های استاندارد استخراج ،پردازش و تزریق چربی را توصیف می کرد. از آن زمان ، محبوبیت این روش تنها همراه با کاربردهای بالینی مختلف  افزایش یافته است .

 

تکنیک

 

محل اهدا کننده به عنوان مثال شکم ،باسن یا ران و محل درمان بی حسی موضعی تزریق می شود و محلول تامیسنت (سرم نرمال سالین یا رینگر -لیدوکایین ۲% – ایپی نفرین -بیکربنات سدیم )برای تسهیل جمع آوری چربی به محل اهدا کننده توسط کانولای تزریق تامیسنت دایان تزریق می شود.سلول های چربی از طریق کانولای هاروست دایان متصل به سرنگ استخراج می شوند.سپس چربی برای حذف مایعات اضافی با کمک پایه ی سرنگ (استند سرنگ)پردازش  می شود و مجددا با کانولای تزریق در چندین رشته ی نازک در ناحیه ی مورد نظر تزریق می شود . ” اٌورفیلینگ ” یک اصلاح  ضروری به دلیل جذب چربی در هفته های بعد از درمان است .همچنین می توان چربی را در طی یک  عمل  لیپوپلاستی ( لیپوساکشن ) در یک ناحیه از بدن جمع آوری کرد و سپس در ناحیه ی دیگر دوباره تزریق کرد . برای افزایش میزان تاثیر ، بیماران معمولا ۳ تا ۴ درمان را در یک دوره ی شش ماهه دریافت می کنند. نشانه های زیبایی برای انجام لیپوفیلینگ عبارتند از فرورفتگی گونه ها ، ناپدید شدن چربی از استخوان گونه ، شیار های عمیقی که از بینی تا گوشه های دهان امتداد می یابد و در برخی موارد خطوط بین پلک پایین و گونه وجود دارد .چربی آسپیوه شده که از نواحی باسن ، شکم یا ران گرفته می شود با سانتریفیوژ کردن ، فیلتر کردن یا شستشو پردازش می شود.بافت چربی مایع خالص اماده برای تزریق است.

 

 

 

 

 

مزایای جراحی تزریق چربی

 

 1. طبیعی ، غیر حساسیت زا ، عمل سرپایی که معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد.
 2. تزریق ممکن است از چند ماه تا چند سال طول بکشد .
 3. زمان توقف کم یا بدون توقف
 4. حداقل ناراحتی که با دارو قابل کنترل است .
 5. ار آنجایی چربی از بدن خود بیمار است ، نیازی به آزمایش قبلی نیست و چربی را نمی توان رد کرد.
 6. اگر بیمار به کلاژن گاوی حساست دارد ، جایگزین خوبی است.

 

انتقال چربی از روش جراحی عموما یک روش بی خطر است ولی بعضی از خطرات جانبی آن شامل :

 • تجمع خون در زیر پوست (هماتوم)
 • مرگ بافت چربی (نکروز چربی )
 • انسداد رگ خونی ناشی از یک تکه چربی (آمبولی چربی)
 • نشت هوا به فضای بین ریه ها و دیواره ی قفسه ی سینه (پنوموتوراکس)
 • اسکار های ضخیم و آشکار

 

 

به طور خلاصه بافت چربی را می توان به روش های مختلفی پردازش کرد .تزریق چربی از ابتدایی ترین تکنیک هایی است که می تواند برخی از قدرت های بازسازی سلول های بنیادی را در بافت آسیب دیده به کار گیرد .با این حال همه ی نواحی آسیب دیده مستعد تزریق چربی نیستند .در این مورد جداسازی سلول های بنیادی از بافت چربی با هضم کلاناژ پتانسیل بیشتری دارد زیرا با تزریق این سلول های چربی داخل وریدی یا داخل شریانی باعث آمبولی و خطر جدی برای بیمار می شود.